logo

ORGANIC STYLE

Що потрібно знати про органічні добрива

Що потрібно знати про органічні добрива

ORGANIC STYLE 22.11.2019  07:25 1156

Провідний виробник органічних добрив в Україні «Агрофірма «Гермес» відповідає на запитання, які найчастіше виникають у виробників органічної продукції щодо використання органічних добрив в агровиробництві.

На вашу думку, яка перевага органічних добрив над мінеральними?

Перша, але не єдина перевага органічних добрив над мінеральними, полягає в їхній екологічній спрямованості. Тут постає надважливе питання здоров’я нації, бо чиста земля дає чисті та здорові продукти. Забруднена ж багатьма роками хімізації та деградована земля таких плодів дати не в змозі. Відбувається гонитва на виснаження, коли постійне зростання витрат на міндобрива має забезпечити врожай — часто сумнівної якості та поживної цінності. 

Крім екологічного боку питання не варто забувати і про фінансовий. Витрати на органічні добрива неспівставні з коштами, які з року в рік вкладаються у мінеральні. Питанням доцільності переходу від так званого класичного землеробства до органічного вже не один рік займається українська компанія ТОВ «Агрофірма «Гермес». Протягом майже чверті століття АФ Гермес пропагує органічне землеробство на практиці, виробляючи органічні гумінові добрива на основі вермікомпосту. 

Це не просто органічні добрива в звичному розумінні. Це високотехнологічні препарати, в основі виробництва яких лежать вермітехнології.  За ними стоять ноу-хау Компанії, постійне покращення властивостей та можливостей позитивного впливу цих препаратів на рослину, а також показники врожайності та якості вирощуваної продукції. Власна атестована лабораторія контролює увесь процес виробництва, а провідні НДІ України з року в рік підтверджують високу ефективність препаратів АФ Гермес, тож якість цих добрив не піддається жодним сумнівам. 

Так досліди в Інституті зернових культур НААН вже довели, що використання добрив АФ «Гермес» від обробки насіння та внесення в ґрунт включно із позакореневими обробками дає результат не гірший, ніж із застосуванням добрив мінеральних.

Переваги, які отримують користувачі комплексних гумінових добрив Гумісол

Чи на усіх ґрунтах доцільно застосовувати органічні добрива?

Звісно, різні ґрунти потребують різних підходів, наприклад, щодо рН, вмісту органічних та гумінових речовин, ступеню засоленості та ін. Але прямого зв’язку між типом ґрунту та можливістю застосування органічних добрив немає. Тим більше, комплексні гумінові добрива Гумісол використовуються переважно у листкових підживленнях.

Під які культури краще вносити органічні добрива?

Будь-які культури. Зрештою, гумінові речовини добрив АФ «Гермес» споріднені гумусу ґрунту. ТОВ «Агрофірма «Гермес» виробляє серію із 12 видів добрив Гумісол-плюс з біогенними елементами, які здебільшого знаходяться у наноформі. Серед цих 12 видів є добрива для зернових, олійних, бобових культур, а також для овочевих та плодових (виноград, полуниця), баштанних тощо.

Чи можна сказати, що препарати типу Гуміпас або Гумісол-плюс повністю замінюють звичні багатьом гній, компост, торф, зелене добриво, послід тощо?

Звичайно! Не тільки Гуміпас, Гумікор чи Гумісол - є й інші, торговельний ряд досить широкий. 

Чому ще вони кращі за традиційні органічні підживлення? Наприклад, гній містить насіння бур’янів та патогенну мікрофлору. А це вже великий мінус. 

Добрива ТОВ АФ «Гермес не містять насіння бур’янів чи патогенів, натомість різноманітні види корисної мікрофлори збагачують їх завдяки червоному каліфорійському черв’яку. Крім того вони містить макро- та мікроелементи, вітаміни, природні фітогормони та амінокислоти. 

Розкажіть, будь ласка, про характерні особливості внесення органічних добрив.

Справа в тому, що сучасним органічним добривам  доводиться  підлаштовуватися під техніку. Тим не менш щось суттєво змінювати із додаванням добрив Гумісол у розповсюджені технології не доведеться. Органічні добрива вносяться за допомогою тієї ж техніки, що у традиційній технології. Ці добрива можна застосовувати протягом усього циклу вирощування культур. Візьмемо для прикладу озиму пшеницю. Перший крок – передпосівна обробка насіння стимулятором-коренеутворючем Гумікор із розрахунку 2 л/т. Застосування цього препарату чинить адаптогенну та певну фунгіцидну дію на насіння культурних рослин, що в свою чергу позитивно позначається на енергії проростання, формуванні дружніх та вирівняних сходів, а згодом – отриманні потужної та розвинутої кореневої системи. 

Внесення Гумікору (3-6 л/га) або Гумісолу-плюс (1,5-3 л/га) у ґрунт із одночасним загортанням сприяє його заселенню корисною мікрофлору, що активізує процеси гумусоутворення, покращує структуру та родючість ґрунту і таким чином теж допомагає рослинам дати гарний урожай високої якості.

Позакореневі підживлення добривом Гумісол-плюс 01 Зернові у фазах кінця кущіння-початку виходу в трубку та колосіння, у нормі від 0,5 л/га на кожне, чинять стимуляційну дію на рослини, а також пом’якшують вплив природних стресів, що позитивно позначається на формуванні врожайності та якості. Ці обробки ефективно сприяють реалізації рослинами їхнього  біологічного потенціалу за будь-яких умов. Звісно, ніякі препарати не зможуть замінити достатнє зволоження та оптимальні умови зростання, та все ж добрива АФ Гермес — суттєвий чинник вдалого господарювання та успішних результатів.

Зробіть так та на власному досвіді переконайтеся в їхній дієвості, отримавши збільшення врожайності та якості. Кожного сезону чимало аграріїв одержують другий та першій класи зерна завдяки добривам Гумісол.

Для яких культур характерне кореневе, а для яких — позакореневе живлення, і які види органічних добрив тут можна використовувати?

Для обох видів живлення – кореневого або позакореневого — є можливості застосовування на різноманітних видах культур. Про зернові вже сказано вище. А ось, наприклад, для овочевих дуже добре використовувати у кореневому  підживленні пастоподібне добриво Гуміпас чи суспензійний препарат Гумікор. Найбільший ефект, звичайно ж, досягається при комбінації кореневих обробок із листковими підживленнями добривами Гумісол для овочевих. Для кожної культури ця схема має певні особливості, які стосуються перш за все фаз росту та розвитку рослин, але беззаперечно вона працює. 

Чи можна припустити, що в майбутньому органічні добрива здатні витіснити і повністю замінити мінеральні?

Колись людство має до цього прийти, бо це один із факторів збереження його як біологічного виду. Але це справа не одного року. АФ «Гермес» також докладає зусиль заради цієї шляхетної мети. Поки ж добрива на основі вуглеводородів та взагалі препарати хімічного синтезу залишаються занадто великим бізнесом в усьому світі. 

А що можна сказати про світову практику використання органічних добрив?

В Європі і світі ринок органічної продукції постійно зростає. Це стосується не лише продуктів харчування. Наприклад, на виставці BioFach у німецькому місті Нюрнберг представлено сотні, якщо не тисячі, найрізноманітніших товарів під маркою органік. Відмінність української практики від світової не  тільки кількісна, але і якісна. 

Тут не можна не сказати, що ТОВ АФ «Гермес» ще на початку 2004-го року стала першою українською компанією, чиї препарати було сертифіковано за європейськими стандартами до органічного землеробства. 

На сьогодні значну частину продукції Компанії затверджено для використання в органічному сільському господарстві згідно зі стандартом МАОС з органічного виробництва та переробки, що є еквівалентним до регламентів ЄС № 834/2007 та 889/2008

А чи можна сказати, що органічні добрива є чинником підвищення ефективності виробництва? 

Звичайно можна! Це й економічна ефективність навіть при відмові від мінерального живлення та переході на органічний спосіб господарювання. Як вже було сказано вище, досліди в Інституті зернових культур НААН, а саме в Ерастівській дослідній станції, довели, що можна досягати добрих результатів, користуючись виключно препаратами ТОВ АФ «Гермес», без внесення мінеральних добрив.

Саме економія витрат та більші прибутки є найкращими показниками ефективного виробництва.


Світлана Яценко, спеціально для AgroPortal.ua


Ключові новини аграрного ринку в Telegram