logo

ORGANIC STYLE

Арніка: В Україні зростає органічний Гуллівер Джерело фото: Агропромислова група«Арніка»

Арніка: В Україні зростає органічний Гуллівер

ORGANIC STYLE 15.01.2019  07:00 1070

За останні три роки агропромислова група «Арніка» експортувала 26 тис. тонн сертифікованої органічної продукції й стала найбільшим постачальником на ринок Євросоюзу. Сьогодні компанія вільно почуває себе на ринках ЄС, і цілком справедливо, що вона буде представлена в українському павільйоні на найбільшій виставці органічної продукції BIOFACH-2019.

Компанія «Арніка» обробляє понад 15 тис. га за органічною технологією і є найбільшим українським виробником і експортером органіки до Швейцарії.

Джерело фото:
Джерело фото:  Агропромислова група «Арніка» 

«У минулому сезоні ми експортували на зовнішні ринки 10 тис. т агропродукції, ставши за визнанням Єврокомісії найбільшим постачальником власної органічної продукції. Цього року ми законтрактували 32 тис. т, а вже наступного маємо намір вийти на 70 тис. т експорту», — розповідає засновник і керуючий агропромислової групи «Арніка» Андрій Пилипченко.

Протягом 5-ти найближчих років у планах компанії — стати найбільшим органічним агрохолдингом Європи, тим більше, попит дозволяє. За словами Андрія Пилипченка, ринок органічної продукції зростає: так, США щорічно додає в обсязі 10%, ЄС — 11%. Також збільшенню споживання органічних продуктів сприяє поширений сьогодні тренд вегетаріанства.

Успіх у технологіях і команді

Серед основних факторів успіху в органічному виробництві Андрій Пилипченко називає: дотримання сівозміни і правил обробки ґрунту, правильне зберігання органічної продукції і правильно підібрана команда.

«Чи не ключовий фактор — робота з персоналом. «Арніка» — молода компанія, і більшості наших топ-менеджерів до 30 років. Важливим моментом є і фінансова мотивація персоналу, оскільки в органіці багато ручної важкої праці. Це непроста робота, яка потребує додаткової мотивації», — зазначає Андрій Пилипченко.

Органічне виробництво не обходиться без труднощів. У компанії відзначають, що найбільша проблема в органічному вирощуванні — бур'яни і шкідники. Зменшення чисельності бур'янів досягається шляхом багаторазового використання проходів ґрунтообробної техніки, а шкідників — завдяки природним ентомофагам. Якщо в класичному землеробстві може бути 3-4 проходи технікою, то в органічному — 10-15.

«Важливим моментом боротьби з бур'янами є пізні терміни посіву (наприклад, 2018 року сіяти ми закінчили 5 червня), знищення рослинних залишків і вирівнювання поверхні поля. Також, на жаль, немає ефективних засобів для боротьби зі шкідниками в органічному землеробстві. Поки одним із найефективніших засобів є птахи, яких ми залучаємо на наші поля», — ділиться досвідом Андрій Пилипченко. Також він розповідає, що цього року «Арніка» спільно з французькими вченими бере участь у міжнародному дослідницькому проекті з підвищення ефективності використання трихограми в захисті рослин.

Крім цього, «Арніка» має власний науковий центр — Інститут органічного землеробства, де селекціонери проводять науково-дослідну роботу, все ретельніше вивчаючи органічне виробництво.

Підкорити море та завоювати ринок Японії

Важливою подією для «Арніки» в 2018 році стало отримання дозволу на здійснення поставок органічної продукції на ринок Японії, що відкрило для компанії, крім Європейського Союзу, ще й інші преміальні ринки.

«Арніка» — не просто виробник органічної продукції: завдяки розвиненій інфраструктурі й упровадженню сучасних технологій компанія має замкнутий цикл виробництва — від насіння до поставки на зовнішній ринок. Компанія спочатку була націлена на європейський ринок, однак, пройшовши відповідну сертифікацію, вийшла на ряд інших преміальних ринків», — розповіла керівник відділу зовнішньоекономічної діяльності компанії Вікторія Васильченко.

Також агропромислова група «Арніка» вперше в 2018 році освоїла відправку продукції судами, відправивши 3 тис. т органічної кукурудзи з порту «Очаків» (Миколаївська обл.) до Італії.

Як розповів Андрій Пилипченко, в основному експортні партії все ж продовжують відправляти автомобільним транспортом або морськими контейнерами, причому в день компанія може відправити до 20 машин і завантажити 20-25 контейнерів.

У найближчих планах

У 2019 році «Арніка» планує трохи змістити акценти, і насамперед це торкнеться вирощування бобових — через високу конкуренцію на ринку органічної сочевиці компанія має намір переорієнтуватися на вирощування квасолі. У минулому році нут займав 2200 га і 1000 га — сочевиця.

«Цього року відбулося різке зниження цін на нут, і це при тому, що в 2017 році у нас було всього 100 т, а в 2018 році — 1500 т. Але з цієї кількості вдалося законтрактувати лише 600, решту сподіваємося продати протягом сезону. Хоча, виходячи з нашої практики, зазвичай продаємо все ще до того, як посіємо», — розповідає Андрій Пилипченко.

Також, за його словами, в найближчих планах компанії — вихід на нові ринки збуту і освоєння ринку переробки органічних продуктів як кормового, так і продовольчого споживання.

«Підприємства компанії сертифіковані за стандартами EU, BioSuisse, NOP, COR і JAS, що дає можливість реалізації органічної продукції на ринку Європейського Союзу, Швейцарії, США, Канади та Японії. Уже в 2018/19 МР починаємо здійснювати поставки до Канади, Італії, Франції, Норвегії та Японії», — уточнив Андрій Пилипченко.

В цілому 2019 року компанія «Арніка» планує експортувати 70 тис. т органічної продукції.


Для довідки: «Арніка» — найбільший виробник органічної сільськогосподарської продукції в Україні. Має понад 15 тис. га під органічним землеробством. Компанія займається вирощуванням і торгівлею органічної сої, пшениці, кукурудзи, нуту, коричневого льону, а також технічних конопель.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua


Ключові новини аграрного ринку в Telegram