logo

ORGANIC STYLE

Думка: Потрібно впровадити норму вживання органічної продукції

Думка: Потрібно впровадити норму вживання органічної продукції

ORGANIC STYLE 06.11.2019  09:25 672

Новий органічний закон в Україні необхідний, але він не вплине на збільшення обсягів органічної продукції на вітчизняному ринку та її експорт за кордон.

Таку думку в коментарі AgroPortal.ua висловила керуючий партнер Organic Expert Consulting Юлія Ворощук.

За її словами, для того, щоб обсяги споживання органічної продукції зростали, потрібно ввести таку норму як вживання органічної продукції в обов'язковому порядку.

«Наприклад, на місцевому рівні (район, область, місто) можна приймати рішення у вигляді програми, які продукти закуповувати в садочки, школи, лікарні. Припустимо, для початку включити туди 35-40% органічних продуктів», — зазначила експертка.

Вона вважає, що це було б великим кроком для того, щоб виробники переходили на органіку. Місцеві фермери могли б постачати свою продукцію безпосередньо у ці заклади.

Окрім того, на її переконання, необхідна державна фінансова підтримка фермерства.

«Україна зараз не перебуває на такому рівні розвитку, як Нідерланди, Франція або Італія, де є нормальні ринкові відносини: прозорі, з чіткими правилами. У нас цього ще немає. На сьогодні виграє той виробник, який залучатиме дешеві інвестиції», — каже вона.

Ворощук запевняє, що також потрібна нормальна система кредитування. Зараз український фермер не може взяти в банку кредит, хоча б під 4-7% річних. Йому доводиться платити від  24%.

«Сільське господарство доволі ризиковий вид діяльності, та й прибутковість на рівні 24-30% — це, швидше, фантастичний виняток, ніж систематична тенденція. Нормальним вважається 15-20%», — говорить вона.

Експертка вважає, що у вітчизняних фермерів немає стільки грошей, щоб рости швидко і правильно. Рідко господарства впроваджують успішно агротехнології, більша половина сільгоспвиробників взагалі не обраховують фінансові результати.

При цьому якщо в ЄС органічним виробництвом фермери займаються понад 60 років, то в Україні лише одне господарство присвятило такому бізнесу 40 років. Усі інші – у кращому випадку до 10.

Все ж, новий органічний закон встановлює чіткі й прозорі правила маркування продукції та обліку операторів на ринку України. Він має зробити простою, зручною та зрозумілою систему використання назви органічної продукції, роз’яснити, хто має право використовувати її, підсумувала керуючий партнер Organic Expert Consulting.


Ірина Кравченко, AgroPortal.ua


Ключові новини аграрного ринку в Telegram