logo

ORGANIC STYLE

Рентабельність виробництва органічних ягід може сягати 200%

Рентабельність виробництва органічних ягід може сягати 200%

ORGANIC STYLE 24.04.2019  07:03 299

За даними консалтингової компанії Pro-Consulting, рентабельність виробництва органічних ягід може сягати 200%. А ось у вирощених за звичайними технологіями плодів цей показник помітно нижчий: за даними Держкомстату, рентабельність таких плодових і ягідних культур у фермерських господарствах — 47,5%.

Про це повідомляє Новое Время

До 90% виробленої в Україні органічної продукції експортується. За словами в. о. міністра аграрної політики і продовольства Ольги Трофімцевої, Україна вже опинилася за обсягами на четвертому місці в ЄС серед країн — постачальниць органічних аграрних і харчових продуктів. Попереду тільки Китай, Еквадор і Домініканська Республіка.

За попередніми оцінками Мінагрополітики, в 2018 році загальний експорт української органіки перевищив $130 млн, хоча ще декілька років тому цей показник становив лише $65 млн. А площа земель, зайнятих в Україні під органічне сільгоспвиробництво, сягнула приблизно 300-400 тис. га. У масштабі країни — мізер: трохи більше 1% від всього глобального посівного наділу. Але для цієї сфери це справжній успіх: ще років 10 тому під органікою було десь 2 тис. га.

Поки українці постачають на зовнішні ринки — а це ЄС, США, Канада та деякі країни Азії — переважно сировину: зернові, олійні та бобові культури, фрукти і дикорослі ягоди, наприклад, чорницю. Але є у вітчизняному списку і продукти переробки: соняшникова олія і шрот, борошно, яблучний концентрат, горіхи і березовий сік. А для внутрішнього ринку вітчизняні фермери випускають ще й органічну молочну й м'ясну продукцію.

Найбільшим органічним земельним банком в країні є у компанії Арніка: на 15 тис. га вона вирощує сою, нут, кукурудзу, сочевицю, коноплю, льон, пшеницю, соняшник. Майже все скеровується на експорт — до країн ЄС, США і навіть до Нової Зеландії.

Трохи менше землі під органікою  у компаній Агроекологія — 9 тис. га і Галекс Агро — майже 8 тис. га.

Останнім часом органічне сільське господарство почало привертати до себе увагу не тільки вузькопрофільних підприємств, а й великих вітчизняних агрохолдингів, сконцентрованих на традиційній сільгосппродукції. Наприклад, один з них, Астарта, із земельним банком на 250 тис. га, виділив під органічні проекти 1,8 тис. га. З 2017 року підрозділ компанії в Полтавській області розпочав перехід на органічне землеробство і вже придбав додаткову сільгосптехніку.

Перехідний період триває три роки, протягом яких аграрії обмежують застосування хімічних засобів захисту рослин, а раз на рік органічні інспектори перевіряють господарство. Якщо все складеться, то вже в 2020-м Астарта планує зібрати перший органічний урожай: пшениці, гороху, гречки, вівса і кукурудзи.

Курс на Захід

Якщо в 2013-му світовий ринок органіки оцінювався, за даними Мінагрополітики, в $68,5 млрд, в минулому році його обсяг перевищив $97 млрд. З них $40 млрд припадало на країни ЄС.

Такі ось дані змусили переглянути позицію щодо повністю натуральних продуктів й українську групу компаній T.B. Fruit — одного з найбільших переробників ягід і фруктів в Європі. Понад п'ять років тому тут почали виробляти органічний яблучний концентрат. За словами директора з виробництва компанії Олега Мочалюка, він становить 5-8% від їх загального виробництва цього продукту, тобто від 100 тис. т.

Усю органічну продукцію T.B. Fruit продає в Європу і США, адже в цих регіонах цінник на такий товар може вдвічі перевищувати вартість звичайної продукції.

Саме з розрахунком на зовнішні ринки в СВК Ягідки зареєстрували навіть торгову марку BigBlue organic blueberry farm і випустили англомовний буклет про свою продукцію.

Щоб вважатися органічною, ферма Олега Науменка отримала всі необхідні документи на землю і вирощувану на ній ягоду від сертифікаційного органу Органік Стандарт. Задоволення це не з дешевих: компанії довелося інвестувати близько 35 тис. євро в кожен гектар. "Сюди входить все: і підготовка грунту, і саджанці, і система поливу, свердловина і все інше" Та й догляд за 1 га обходиться мінімум в 38-40 тис. грн на рік, що в 2,5-3 рази більше, ніж витрати на виробництво звичайної лохини", — зазначає Олег Науменко.

Він впевнений, що проблем зі збутом не буде і зазначає, що вже до 2023-2025 років окупить всі вкладені в рганічне о виробництво кошти.

За оцінкою консалтингової компанії Zion Market Research, до 2022 року світові темпи зростання попиту на органічну продукцію сягнуть майже 15% річних. У підсумку ринок в цілому сягне позначки $327,6 млрд на рік. А у деяких країнах темпи зростання ще швидші. Наприклад, Китай за минулий рік спожив органічної продукції на суму 7,6 млрд євро, що на 30% більше, ніж в 2017-му.

тож сьогодні гравці ринку органічної продукції відчувають зростання попиту. Так, за словами директора з маркетингу компанії Liqberry, яка випускає органічні ягідні пасти, Євгенії Нечитайло, у них продажі зросли в минулому році приблизно на 20%. "Посилюється культура споживання. Якщо п'ять років тому на органіку мало хто зважав, то зараз це окремі полиці у ритейлі", — стверджує вона.


Ключові новини аграрного ринку в Telegram